Šťastie sa u nás kúpiť nedá, ale masážna terapia, po ktorej sa budete cítiť šťastní áno.
Masážne procedúry a terapie
Klasické masážne terapie
I. Klasická masáž - dynamicky aktivuje zásadné prekrvenie vrchných epitelov pokožky, vrstiev podkožia a svalov, Prekrvením tkaniva pomocou tlakového a trecieho pôsobenia rúk znižuje znižuje stuhnutosť a bolestivé stavy namáhaných telesných partií. Vďaka pravidelnej klasickej masáži sa navyše exponovaná pokožka revitalizuje a stáva pružnejšou. Taktiež sa predchádza bolestivým blokáciám, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého pasívneho svalstva, najmä v oblasti šije, medzi lopatkami, driekovej oblasti., ramien, predlaktia či dolných končatín. Klasická masáž je funkčná aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhodobej paralýze v dôsledku zlomenín, natiahnutia či iného zranenia.
II. Športová masáž - dynamické parametre prevedenia sú podobne ako pri klasickej masáži, avšak pri tomto formáte sa zakladá viac na pevných a silových masážnych ťahoch, ktoré prenikajú hlboko do pohybového aparátu. Tým pomáhajú uľaviť od svalovej únavy, kyslíkovej rezistecie v tkanivách a cievach, resp. šlachách, spôsobenej výkonnostnou športovou aktivitou alebo jednostranným, resp. jednorazovým namáhaním.
III. Relaxačná masáž teplými bylinnými vrecúškami/mešcami - obojručná relaxačná technika pomocou nahriatych plátenných mešcov naplnených zmesou liečivých bylín, nahriatych v parnom kúpeli. Tými sa následne jemnotlakovou technikou masírujú miesta, v ktorých sa produkujú spazmy, hromadí stres a fasciálne napätie. Teplo a extrakt z byliniek otvárajú póry na pokožke, zvyšujú prietok krvi v podkoží, pričom pripravia stuhnuté a bolestivé svaly na nasledujúcu, už dynamickú masáž.
IV. Myofasciálna masáž - táto špecifická technika využívajúca predovšetkým naťahovanie jemných svalových partií a podkožia uvoľňuje stuhnuté fascie, zlepšuje ich pohyblivosť,, aktivizuje cirkuláciu krvi a lymfatický tok. Táto metóda sa používa pri problémoch s obmedzeným pohybom, so svalmi, kĺbmi a šľachami. K zatuhnutiu a stiahnutiu fascií negatívnym spôsobom prispieva jednostranná záťaž, stres, zlé držanie tela, koordinácia pohybu, nesprávne návyky pri sedení alebo chôdza. Aplikovaním myofasciálnych techník dochádza taktiež k odstráneniu bolesti hlavy, zlepšeniu nervového systému a krvnej cirkulácie.
Áyurvédske masážne a olejové terapie
Ayurvédske procedúry, ktoré vykonávame, sú svojimi cielenými účinkami integrálnymi prvkami indického terapeutického systému PANCHAKARMA, zameraného na očistu (detoxikáciu) tela v rámci holistického (celostného) prístupu k zdravému a dlhovekému životu. Účinky tohto komplexného programu na udržanie rovnovážneho stavu medzi telom a dušou sú tisícročia praktikované kráľovskými liečiteľmi i novodobými, akademicky vzdelanými lekármi, rehabilitačnými a masérskymi terapeutmi v Indii a na Srí Lanke. Preto Vám ponúkame nasledovné olejové masážno-terapeutické procedúry, ktorými postupne rozširujeme portfólio našich áyurvédskych procedúr z okruhu PANCHAKARMY.
I. Abhyangam - autentická celotelová masáž pomáha zharmonizovať tri telesné šťavy (dóše) - Váta, Pitta a Kapha vďaka originálnemu medikovanému oleju nanášaného presnými ťahmi maséra vo väčších dávkach na pokožku. Procedúra má tisícročiami overený terapeutický a detoxikačný efekt a z tohto dôvodu sa prevádza bez použitia prikrývok. Je tomu tak preto, aby zohriaty liečivý olej zbytočne nevsakoval do textílií a mohol tak "nerušene" prenikať hlbšie do tkaniva. Cez úvodnú masáž tvárovej časti hlavy s dôrazom na stimuláciu čelovej čakry - Adžny sa masér postupne sústreďuje na precízne vedenie jemných hmatov zameraných na stimuláciu vybraných marmových bodov (vitálne a uzlové body na ľudskom tele, v ktorých sa stretáva myseľ a fyzické telo). Zohriaty áyurvédsky viaczložkový olej je tak najmä v oblasti kĺbov a lymfatických dráh jemne distribuovaný hlbšie do tkaniva.
Súčasťou procedúry je aj 10-20 minútová relaxácia po masáži slúžiaca na lepšie absorbovanie medikovaného oleja a pravý cejlónsky alebo áyurvédsky čaj podľa záujmu masírovaného.
II. Shiroabhyanga (v sanskrite: shiro - hlava a abhyangam - masírovanie olejom. Táto veľmi účinná ájurvédska olejová masáž je zameraná na oblasť celej hlavy, vrátane jej vlasovej časti, krku, prípadne ramien. Pomáha stabilizovať neurologické stavy napätia, eliminuje nespavosť a chronické, cyklicky sa opakujúce bolestivé stavy, resp. migrény. Ide o veľmi účinnú masážno-terapeutickú techniku, pri ktorej dochádza k hlbokému uvoľneniu nervového systému pomocou aplikácie teplého liečivého oleja na oblasť čelovej časti hlavy, tzv. adžny - tretieho oka, realizovaná v jej úvode. Následne sa gro takmer hodinovej procedúry prevádza v sede, pričom sa precízne masíruje celá hlava vrátane tlakových stimulácií uzlových bodov, ktorými preteká "marmový" tok energie.
Po masáži sa olej z hlavy nezmýva a z tohto dôvodu treba rátať s faktom, že vlasy zostávajú od oleja, čo možno eliminovať ich zopnutím alebo pokrývkou hlavy.
III. Padabhyanga (v sanskrite: padd - chodidlo a abhyangam - masírovanie olejom. Ako už z kontextu vyplýva, táto veľmi účinná olejovo-stimulačná procedúra je zameraná na oblasť koncentrovanú na plochu chodidla. Ide o tradičnú áyurvédsku procedúru, keďže mnoho uzlových bodov smerujúcich z vnútorných orgánov končí priamo na štruktúrovanom povrchu chodidla. Olejová masáž stimuluje tieto nervové zakončenia, čím revitalizuje funkcie mnohých častí tela. Padabhyanga má svoje špecifické miesto v áyurvédskej oblasti preventívnej medicíny a napríklad v Indii sa bežne denne praktizuje ako večerný rituál najmä pred uložením na spánok. Medzi priame účinky Padabhyangy možno zaradiť napr. stabilizáciu emotívnej roviny mysle, podpora kvalitného spánku, zlepšenie periférneho obehu, predchádzanie ischiasu, zmiernenie tenzívnej bolesti chodidiel, či vyrovnávanie svalového tonusu dolných končatín.
IV. Janubasti - ide o lokálne zacielenú podpornú liečbu na posilnenie kolenných väzov, šliach a mikrosvalov tvoriacich komplexnú architektúru celého kolenného kĺbu a taktiež na zlepšenie mobility kolena pri reumatizme a artritíde. Podstata tejto olejovej procedúry spočíva v akupresúrnom a tepelnom pôsobení medikovaného oleja v rozsahu 15-20 min a následnom jemnom masírovaní, ktoré sa realizuje presnými ťahmi maséra. Celá terapeutická procedúra vrátane prípravy zaberie cca. 50-60 min. podľa individuálnych potrieb zákazníka. Pre želaný výsledok, ktorým je ústup bolesti a zvýšenie mobility kolena je vhodné procedúru viackrát s krátkym odstupom opakovať. Používame výhradne autentické liečivé áyurvédske oleje zo Srí Lanky s certifikátom ich pôvodu.
V. Katibasti - túto masážnu procedúru, pokiaľ sa viacnásobne opakuje, možno považovať za preventívnu liečbu pri predchádzaní chronických problémov súvisiacich s bolesťami a motorikou dolnej driekovej časti chrbta. Masírovaný klient počas procedúry leží na bruchu, aby teplý medikovaný olej intenzívne pôsobil lokálne okolo lumbosakrálnej oblasti v driekovej časti chrbta, ktoré áyurvéda pomenúva Básti. Ide o jednu z najlepších masážno-terapeutických prevencií proti bolestiam mäkkých tkanív, svalov, stavcov a nervov spodnej časti chrbta. Okrem iného posilňuje zadné svaly, ktoré udržujú normálne zakrivenie driekovej oblasti okolo kostných tkanív, eliminuje poruchy chrbtice, stuhnutia a iných problémov, týkajúcich sa problémov s mobilitou disku spinálneho kanála. Teplý olej navyše zvyšuje cirkuláciu krvi v driekovej oblasti, čím je vysoko účinný pri potlačovaní zápalových stavov spôsobujúcich lokálnu bolesť.
Holistické a alternatívne terapie
I. Maderoterapia - je španielským ekvivalentom výrazu pre drevo "madera" a slova terapia – ošetrenie. Takže voľne preložené, ide o terapiu alebo masáž drevenými valčekmi, stierkami a bankami, ktorými disponujeme. Pôvod tejto masáže nájdeme v orientálnych krajinách, kde sa rôznymi pomôckami snažili aktivovať lymfatický systém. Ideálna pred letom a hlavne pre ženy.
Benefity maderoterapie sú hlavne:
- vypnutá a vyhladená pokožka s rovnomerným tónom,
- štíhlejšie telo s dobre definovanými krivkami,
- zlepšenie štruktúry pokožky,
- ústup prejavov celulitídy, podkožného tuku a strií,
- zlepšenie stavu lymfy, imunity a metabolizmu,
- uvoľnenie svalstva,
- zníženie bolestivosti svalstva a tkanív,
- zlepšenie nálady, redukcia stresu.
Na maderoterapiu sa treba pripraviť. Je potrebné navýšiť pitný režim a vynechať pred masážou ťažšie fyzické aktivity. Rovnako tesne po terapii je dobré dopriať telu odpočinok, práve vo fáze regenerácie sa umocňujú účinky masáže.
II. Pránické masáže kumulujú neobmedzenú univerzálnu energiu cez dlane maséra ďalej do tela masírovaného klienta pomocou špeciálnych hmatov v zosilnenom transformačnom poli terapeuta, inak aktívne praktikujúceho "pránika".
Pránické masáže - to je inými slovami život sám osebe vo svojej senzitívnej plnosti a bezprostrednej existencii. Je nezávislý od konzumného nazerania na každodenný život, a to doslovne.
Prána, Mana, Čchi alebo Živa je nekonečne rozlievajúcim sa energetickým prúdom, bezprostredný a nepodmieňujúci energetický tok vyživujúci fyzické, ale aj psychické telo človeka.. Pránik, ktorý s láskou k inému človeku zdieľa svoj odblokovaný energetický kanál napojením sa na pulzujúcu intenzitu kozmického univerza, centruje počas masáže túto energiu do okolia vedomých ľudí, pripravených na zmenu.
III. Access Bars® je jemná masážna technika stimulujúca 32 bodov na hlave klienta, pričom ich kombináciou terapeut spúšťa frekvenčné spomaľovanie mozgových vĺn podobne ako pri hlbokých stavoch v prechodových fázach spánku alebo hlbokých meditáciách, čím dochádza k reštartu thalamusu a jeho pridružených častí mozgu. Inými slovami, kombináciou jemných dotykov týchto bodov aktivujeme výmenu energie, ktorá je zablokovaná, a tým sa obnovuje jej prúdenie.
Účinné indikácie tejto jemnostimulačnej masážnej techniky sú najmä: na úrovni psychiky - úzkosť, depresie, nesústredenosť, strach, stresové pnutia, emočná nestabilita, explozívny hnev, komunikačné disharmónie, vzťahové problémy. Na fyzickej úrovni - hormonálna nerovnováha, telesné blokácie v štruktúrach celej krčnej chrbtice, vnútorné zápaly, či tenzia vnútorných orgánov a bolesť pohybového aparátu. Táto alternatívna terapia je vhodná pre dospelých i deti s poruchami ADHD, autistického spektra, či ADD a zvyčajne trvá v rozmedzí 70 - 90 minút. Pre udržateľné výsledky sa odporúča túto masážno-stimulačnú terapiu opakovane absolvovať aspoň v 3-5. sedeniach.
Účinky terapie ACCESS BARS®
- odstránenie blokov na psychickej, fyzickej a emočnej úrovni
- eliminácia stresu, úzkosti, či depresie
- vedomá aktívna spoluúčasť na kvalite vlastného života
- korekcia rodinných a partnerských vzťahov
- posilnenie sústredenosti a pamäte
- podpora imunitného systému
- predchádzanie migrén a chronickej únavy
- regenerácia peristaltiky a celého tráviaceho ústrojenstva
- intenzívnejší spánok
- viac istoty pri náročných rozhodovaniach, vedomých postojov a slobodných motivácií
V roku 2015 uskutočnil popredný neurovedec Dr. Jeffrey Fannin praktický výskum, pri ktorom analyzoval neurologické účinky Access Bars na 60 účastníkoch. tejto terapie. Meraním a následným grafickým zachytením mozgových vĺn u ľudí pred a po terapii odhalil 85% zvýšenie koherencie mozgu. Zistil, že Access Bars má pozitívne neurologické účinky podobné tým, ktoré sa dejú pri intenzívnej meditácií, či prechodovej fáze do hlbokého režimu spánku. Náš mozog vtedy vykazuje frekvenčné parametre na úrovni Theta vĺn v rozsahu 4 - 8 Hz. V tomto frekvenčnom poli sa aktivuje väčšina intuitívnych či vizionárskych vedomí, skvalitňuje dlhodobá pamäť a schopnosť operatívne hľadať neobvyklé riešenia či konfrontácia s vlastným nevedomím. Pri terapii ACCESS BARS® už po 15 minútach váš mozog dosiahne tento stav hlbokej relaxácie, ktorý aktivuje viacero procesov, ktoré majú terapeutický dosah na kvalitu života.
III. Sound therapy/Sound healing je veľmi účinná metóda uvoľnenia tela, praktikovaná už od archaických dôb v rôznych vyspelých, dnes už zaniknutých kultúrach. Pracuje s fyzikálnymi dosahmi na liečivý súzvuk a súlad tela na vibračné podnety šírené z frekvenčného zdroja. V mojom prípade využívam tri druhy - jeden elektronický zdroj v podobe frekvenčnej solfeggio hudby a dva mechanické. Využívam na to tibetskú misku a vibračné akustické ladičky vo frekvenčných rozsahoch 256 - 512Hz. Naše fyzické telo je viac ako z dvoch tretín tvorené z vody a tá je okrem iného aj zvukovodivá. Takže telo ako prijímač i transportér citlivo reaguje na všetky vibrácie z okolia a z neho generovanej energie, ktorá ním prestupuje, a to vrátane negatívnych emócií, ktoré si prinášame z pracovného, rodinného či vzťahového prostredia. Prejavujú sa na psychosomatickej úrovni často aj ako bolesť, zápal či kŕč. Pokiaľ sú emócie, ktoré sú vlastne frekvenčným energetickým obrazom dlhodobo uviaznuté, môže to prerásť do zápalových stavov na rôznych štruktúrach nášho organizmu. Kombinácia tejto terapie s klasickou masážou má úžasné výsledky už po prvom absolvovaní masáže.